تاثیرات شبکه های اجتماعی بر کودکان

تاثیرات شبکه های اجتماعی بر کودکانkids-and-social-media

با وجود نگرانی های شدید درخصوص تاثیر شبکه های اجتماعی بر بزرگسالان کاملاً طبیعی است که والدین در خصوص استفاده فرزندانشان از این شبکه ها حساسیت بیشتری داشته باشند.

به گزارش آلامتو و به نقل از نی نی بان؛ شبکه های اجتماعی این روزها بسیار گسترده شده و اگر نتوانید با آن کنار بیایید دردسر بزرگی برایتان ایجاد میکند. این شبکه ها درک ما را از جهان و تعامل با دیگران تغییر میدهد. اما تاثیر منفی شبکه های اجتماعی بر کودکان چیست؟ میترسید کودکتان مدام آنلاین باشد؟

در عصر امروز هیچ کس منزوی نیست و تمام شبکه های آنلاین برای این است که کسی تنها نباشد. این روزها بچه ها با وسایل الکترونیک مانند تبلت و موبایل بازی میکنند و کمی که بزرگتر شود وارد دنیای آنلاین خواهد شد اما شما باید بدانید چطور فناوری را در اختیار کودک قرار دهید تا در شبکه های اجتماعی و دنیای وب غرق نشود.

نکات مثبت شبکه های اجتماعی

  • کمک میکند کودک با خانواده ارتباط گسترده ای داشته باشد.
  • کمک میکند دید بهتری نسبت به موضوعات گوناگون پیدا کند.
  • چیزهای جدید یاد میگیرد و دیدگاههایش با اطلاعات به روز تغییر میکند.
  • دانش کودک را افزایش میدهد
  • باعث میشود احساساتش را راحت بیان کند.

اثرات منفی رسانه های اجتماعی بر کودکان

  • ذهن بچه ها میتواند قالب بگیرد و رسانه های اجتماعی میتوانند راه را برای ایجاد یک ذهن قالب بندی شده فراهم کنند. کودک بی گناه است و نمیتواند خوب را از بد تشخیص دهد و رسانه های اجتماعی یک بخش تاریک دارند و این بخش تاریک باید روشن شود.
  • وسعت رسانه های اجتماعی نشان میدهد که هیچ کنترلی بر دامنه اطلاعات وجود ندارد. چنین شرایطی میتواند کودک را به سمت اطلاعاتی که مناسب سنش نیست ببرد و روند تفکر او را تحت تاثیر قرار دهد.
  • اتلاف وقت یکی دیگر از اثرات منفی رسانه های اجتماعی بر کودک است. درست است که رسانه های اجتماعی خوب هستند اما افراط در هرچیزی نامطلوب است و شبکه های اجتماعی این قابلیت را دارند که ساعتها وقت کودک شما را بگیرند طوری که حتی ممکن است او را معتاد کنند. این اعتیاد به رسانه های اجتماعی حتی میتواند سلامت جسمی کودک را نیز تحت تاثیر قرار دهد.
  • رسانه های اجتماعی به دلیل وسعت بیش از حدشان میتوانند توانایی کودک را تحت تاثیر قرار دهند و طوفان اطلاعات ذهن او را کاملا از فعالیت فکر بازدارد.
  • کودکانی که بیش از 3 ساعت از این رسانه ها استفاده میکنند دوبرابر بیشتر از کودکانی که این کار را نمیکنند، در معرض مشکلات سلامت روانی هستند. تداوم در استفاده از این ابزار باعث میشود در آینده کودک در بیان احساساتش تاخیر داشته باشد و نتواند در لحظه حسش را بیان کند.

کنترل کنید

به عنوان مادر شما باید مطمئن شوید که کودکتان زمان با کیفیتی را در وب سایتها و رسانه های اجتماعی میگذراند و نتایج مثبتی عایدش میشود. حتما باید خودتان را آماده کنید که بررسی کنید او به چه وب سایتهایی میرود و دسترسی اش را به سایتها کنترل کنید. حتما باید پیش از آشنا کردن کودک با رسانه های اجتماعی جوانب مثبت و منفی آن را واضح برایش توضیح دهید. اگر دید او در برابر کنترل و محدودیت دسترسی به رسانه مودی یا هیجان زده است بهتر است حتما با مشاور در این باره مشورت کنید.

حتما و حتما باید مراقب باشید استفاده از رسانه های اجتماعی دست کم تا سن نوجوانی از جنبه سرگرمی خارج نشود و یادگیری در سطح آسان و راحت برای کودک فراهم باشد. در نهایت اینکه سعی کنید در برابر مواجهه کودک با تکنولوژی والدین آنلاینی باشید و بتوانید اتفاقات را مدیریت کنید چون این رسانه ها اگر در مسیر درست استفاده شوند میتوانند مزایای زیادی هم داشته باشند. بنابراین آموزش همراه با استفاده از رسانه های اجتماعی در این میان اهمیت بسیار زیادی پیدا میکند.

https://www.alamto.com/kids-and-social-media-impact.html

Share:

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین دیدگاه‌ها